Butle

sidemount


Jakie butle stalowe czy aluminiowe?

W konfiguracji sidemount (bocznej), murek posiada jedną lub dwie butle (chodź może mieć ich znacznie więcej). Zadać można sobie pytanie - jakie butle lepsze stalowe czy aluminiowe?

Jak zawsze nie ma złotego rozwiązania, decyduje zastosowanie. Jednak ogólnie można powiedzieć, że w rozwiązaniach dotyczących nurkowania rekreacyjnego lepsze są butle aluminiowe. Więcej w tym temacie znajdziesz na stronie butle nurkowe.

Butle aluminiowe

Butle aluminiowe posiadają pewne zalety, są bardziej odporne na korozję w wodzie słonej od butli stalowych. Jednak nas jako nurków sidemount bardziej interesuje inna właściwość - prawie neutralna pływalność w wodzie. Prawie bo kiedy butla jest pełna tonie, kiedy jest pusta pływa. Jej waga zmienia sie o ciężar zgromadzonego w butli gazu (jeżeli jest to powietrze to zmiana pływalności przy butli o pojemności 11.1l wynosi 2,8kg)

Jeżeli pływalność butli jest prawie neutralna to dla nurka ma to same zalety - łatwiej można operować butlami, odpięcie/przypięcie butli nie zmienia pływalności nurka, również przełożenie butli do przodu nie zmienia trymy u nie powoduje opadania do przodu.

Najczęściej stosowane butle to butle o pojemności 11,1l oraz 5,6l ale dostępne są butle 10l i 7l. Czym mniejsza butla tym mniej przeszkadza w nurkowaniu, jednak jej pojemność musi być dostosowana do planu nurkowania - odpowiednia ilość gazu.

Butle aluminiowe mają dwie wady: persza to taka, że są większe od butli stalowych o tej samej pojemności, druga to, że są również cięższe. Butla aluminiowa o pojemności 11,1l waży 14,5kg, butla stalowa o pojemności 12l waży 12,5kg.

butle aluminiowe

Butle aluminiowe o pojemności 7l, 10l, 11,1l, różnią się grubością oraz wysokością.

Butle stalowe

Butle stalowe również możemy zastosować w konfiguracji sidemount. Najbardziej popularna butla 12l (średnica 171mm) waży około 12,5kg i ma pływalność ujemną, około 2kg. Neutralna pływalność uzyskamy kiedy kupimy butle o wadze około 10,5kg. Jeżeli stosujemy butle o ciężarze 14,5 kg to mamy 4kg ujemnej pływalności na każdej butli = 8kg. O te osiem kilogramów możemy wziąć mniej balastu, ale operowanie takimi butlami zapinanie/odpinanie w toni staje się trudne - doświadczony nurek da sobie radę, początkujący będzie miał problemy.

Butla 12l jest najbardziej uniwersalna, jednak z powodzeniem można używać mniejszych 7l czy nawet 5l czy 4l (to ostatnie mają zastosowanie w jaskiniach, wszędzie tam gdzie głębokość wody jest mała, a transport na miejsce trudny.

Pojemność butli

O pojemnościach butli napisałem powyżej, tu przypomnę tylko ogólna zasadę. Czym mniejsza butla tym mniej przeszkadza w nurkowaniu, jednak jej pojemność musi być dostosowana do planu nurkowania - odpowiednia ilość gazu.

Konfiguracja butli

W konfiguracji sidemount butla powinna mieć pływalność zbliżoną do zerowej, zawór butli powinien mieć element do mocowania gumki bungee (dodatkowe ramie po przeciwnej stronie niż gałka zaworu). Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy na jednej butli jest zawór prawy a na drugiej zawór lewy (zawory do twinsetu - manifold).

Na butli mocuje się jeden karabinek tłokowy duży 1" na krótkiej lince. Linkę przytrzymuje opaska stalowa dostosowana do średnicy butli. Opaska stalowa powinna mieć zabezpieczenie z rurki lub materiału na śrubie ściągającej opaskę.