Nowości na stronie 2009

nowości na stronie


Data
adres i opis
2009.12.06 Warsztaty nurkowania jaskiniowego zaczęły się w piątek od wykładu, sobota i niedziela to nurkowania - 2 dziennie. Udział wzięli Robert, Darek, Radek i ja jako fotograf. Warsztaty prowadził Majki. Zainteresowanych szczegółami oraz zdjęciami odsyłam na stronę warsztaty nurkowania jaskiniowego Zakrzówek 2009.
2009.11.28 Kolejna zalana "jaskinia" wykuta ręką ludzką, widoczność doskonała, przynajmniej zanim się przepłynie - potem bywa różnie. Więcej nurkowanie jaskiniowe w Polsce obiekt B.
2009.11.26 Podobno jeden obraz zastępuje tysiące słów. Więc nie będę wiele pisał, tylko pokaże kilka zdjęć podwodnych z polskiej "jaskini". Mam nadzieję, że zdjęcia rozpalą waszą wyobraźnię. Zdjęcia powstały na jednym nurkowaniu w listopadzie 2009. Więcej nurkowanie jaskiniowe w Polsce obiekt W.
2009.11.02 Na Zakrzówku, piękna czysta woda, należy wykorzystać takie warunki - zapraszam więc na oglądnięcie wyników sesji fotograficznej - fotografia podwodna na Zakrzówku
2009.10.22 Kolejne nurkowanie nocne, zmiana obiektywu i kolejne zdjęcia podwodne - zapraszam na stronę zdjęcia nocne październik 2009
2009.10.13 Kto nie lubi nurkować w nocy? A kto lubi oglądać zdjęcia z nurkowania nocnego? I jak zrobić dobre zdjęcia w nocy? Dziś miałem pierwsze podejście do tematu, nie wszystko poszło zgodnie z planem, ale kilka zdjęć jestem w stanie pokazać. Owoce pracy są dostępne na stronie podwodne zdjęcia nocne 2009.
2009.10.06 Na Zakrzówku bardzo czysta woda. Korzystając z okazji, wyciągnąłem zakurzoną obudowę podwodną i zrobiłem kilka zdjęć podwodnych - zdjęcia z kursu OWD 2009.
2009.09.28 Ponieważ dalej przyglądam się materiałom do kursu KDP/CMAS P2, dziś nowa strona - planowanie nurkowania - zużycie gazów, rezerwa. Oczywiście za wszelkie uwagi będę dozgonnie wdzięczny.
2009.09.22 W nurkowaniu rekreacyjnym system partnerski jest podstawą całego systemu bezpieczeństwa, jeżeli nie ma partnera, system bezpieczeństwa praktycznie nie działa. Zobacz więcej na stronie nurkowanie - system partnerski.
2009.09.18 Pragnę przypomnieć wszystkim - zasad bezpieczeństwa wynikające z dobrej praktyki nurkowej
2009.09.17 Nurkowanie jest bardzo bezpiecznym sportem, jednak i tu może dochodzić do sytuacji awaryjnych, które nieopanowane mogą prowadzić do wypadku nurkowego. Każdy płetwonurek powinien znać metody postępowania w typowych sytuacjach awaryjnych. Sytuacje awaryjne to przypadki tak proste jak skurcz nogi, lub trudne jak brak powietrza. Prawie wszystko o tym temacie znajdziesz na stronie nurkowanie - sytuacje awaryjne.
2009.09.11 Na dzień dzisiejszy nie ma podręcznika nurkowego zgodnego z programem kursu P2 KDP/CMAS, wiedzę należy czerpać z wielu źródeł. Pragnę uprościć ten proces tworząc podręcznik w ramach NURKOMANII. Nie wszystkie tematy są idealnie zgodne z programem, głównie jest problem, że znacznie go rozszerzają. Będę wdzięczy za wszystkie uwagi. Zobacz podręcznik kursu P2 KDP/CMAS.
2009.08.12 Kurs ratownictwa - rescue to kolejny stopień nurkowy, w zasadzie niezbędny, aby być bezpiecznym nurkiem. Na ostatnim kursie udało się zrobić kilka zdjęć, więc zapraszam do oglądania. Zdjęcia zostały wplecione w materiały kursowe.
2009.08.06 Nurkowanie jaskiniowe, nie ma w Polsce zbyt wielu zwolenników, ale mam nadzieję, że zdjęcia zatopionego szybu zainteresują wiele osób - błękitna woda, brązowo białe czarne skały to nic innego jak zdjęcia z obiektu M. Następnym razem będą to zdjęcia podwodne.
2009.07.02 Jak dochodzi do wypadku nurkowego? Poniższy tekst pochodzi z grupy dyskusyjnej pl.rec.nurkowanie. W zasadzie przeszedł bez echa, tylko jedna odpowiedź, a szkoda, bo jest to klasyka, jeżeli chodzi o wystąpienie wypadku nurkowego. Ignorowanie kolejnych zasad bezpieczeństwa znacznie zbliża nas do sytuacji, kiedy wypadek nastąpi. Czasem od wypadku dzieli nas tylko cienka linia. Zmęczenie, pośpiech to zawsze źli doradcy. Zobacz cały tekst Jak dochodzi do wypadku nurkowego?
2009.06.02 Zdjęcie i założenie sprzętu powietrznego pod wodą - skrzydło/jacket zdejmujemy i zakładamy pod wodą bardzo rzadko, pewnie większość nurków nigdy nie będzie tego robić. Jednak dobrze jest wiedzieć, że w ogóle można. Zobacz podwodne zdjęcia - zdjęcie i założenie sprzętu powietrznego pod wodą.
2009.06.01 Pas balastowy (czy system balastowy) to ważny element naszego sprzętu. Odpięcie czy zsuniecie pasa balastowego w trakcie nurkowania, może zakończyć się niekontrolowanym wynurzeniem - co jest sytuacją awaryjną, nie należy więc do tego dopuścić. Tu przedstawiam ćwiczenie - jak założyć pas balastowy pod wodą. Wszystko udokumentowane podwodnymi zdjęciami.
2009.05.30 Jak zacząć nurkować? Nurkowanie jest obecnie bardzo popularne, wiele osób na wyjeździe w rejony tropikalne, zostaje wprost oczarowana życiem podwodnym. Decyzja o rozpoczęciu nurkowania jest oczywistą konsekwencją. Jak zacząć nurkować? Kto może nurkować? Czy nurkowanie jest niebezpieczne? To tylko niektóre pytania. Wszystko co ważne, aby zacząć bezpiecznie nurkować, znajdziesz na stronie - Jak zacząć nurkować?
2009.05.28

Mamy nowe logo, kliknij na nie a wrócisz do strony głównej. Ten mechanizm działa na wszystkich stronach

nurkomania logo

2009.05.28 Uległ zmianie układ menu - mam nadzieję że teraz nawigacja będzie łatwiejsza. Przez następne dni mogą występować pewne utrudnienia. Będę wdzięczny za zgłoszenie wszelkich usterek, napisz o tym do martin@nurkomania.pl a ja postaram się poprawić dany materiał.
2009.04.20

VI Pucharu Polski w freedivingu Kraków 2009 zakończony, obejrzałem go sobie dokładnie z pod wody, a przy okazji zrobiłem kilka zdjęć. Zdjęcia, oczywiście podwodne można zobaczyć na stronie VI Pucharu Polski w freedivingu Kraków 2009.

2009.04.02 Odświeżyłem podręcznik nurkowania. Pragnę dołożyć wszelkich starań, aby podręcznik nurkowania był prawdziwą pomocą, a nie knotem, nie przynoszącym nikomu żadnego pożytku. Pisałem go kilka lat temu, wiele zmieniło się na stronie Nurkomania i nie wszystko może z sobą grać. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - nie podoba Ci się układ podręcznika, treść danej strony, brakuje określonych tematów - napisz o tym do martin@nurkomania.pl a ja postaram się poprawić dany materiał.
2009.03.30 Zakup dobrego a jednocześnie niedrogiego nurkowego skafandra mokrego to nie jest prosta sprawa. Ilość ofert w sklepach internetowych jest bardzo duża. Jakie czynniki powinny decydować o naszym wyborze? U siebie w szkole miałem kilkadziesiąt skafandrów mokrych jednak zawsze najwyżej ceniłem wyroby firmy Eques. Polecam więc test skafandra mokrego Eques Dual-Flex.
2009.03.20 Nowe zdjęcia z kursów basenowych, chodzi oczywiście kursy Open Water Diver PADI. Teraz jest najlepszy moment, aby zacząć i skończyć przed wakacjami. Polecam zajęcia raz w tygodniu w godzinach popołudniowych. A bym zapomniał, zdjęcia znajdziesz na stronie zdjęcia z kursów nurkowania.
2009.03.11 Ratio Deco - powoli zgłębiam temat. Więcej o Ratio Deco znajdziesz tu. Strona będzie się rozwijać.
2009.02.18 Widać, gołym okiem, nurkowanie pod lodem wkracza w nową fazę. Fazę bardzo niebezpieczną, praktycznie nie dostępna dla większości nurków. Mowa oczywiście o nurkowaniu pod lodem przy autoasekuracji kołowrotkiem lub bez asekuracji. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi w tym temacie, adres do korespondencji na dole wymienionej strony.
2009.02.17 Trochę pomieszałem w menu oraz na stronie głównej. Zmianie uległo również kilka działów.
2009.01.17 Warsztaty z pływalności w moim macierzystym klubie AKP KRAB. Przedstawiam kilka fotek z zajęć basenowych, teoria oczywiście również była. Dla mnie były to warsztaty z fotografii podwodnej. Pozdrowienia dla organizatorów warsztatów, tak trzymać.
2009.01.17 Uff! Przeredagowałem dział nurkowanie podlodowe, zmianie uległa również jego nazwa na nurkowanie pod lodem. Dziś również udało nam się wykonać takie nurkowanie w Jaworznie na Koparkach, lód nie był zbyt gruby, ale wystarczyło. Mam trochę zdjęć z tego nurkowania, niestety tylko powierzchniowe, zamieszczę je w opisie kursu w ciągu kilku dni. O technice nurkowania można przeczytać na stronie nurkowanie pod lodem.
2009.01.14 Gatunek słodkowodnej meduzy Craspedacusta sowerbii pierwszy raz został znaleziony w 1880 roku. W Polsce znaleziona w roku 1928 w akwarium w Szamotułach, potem w 1953 roku w akwarium w Warszawie i znowu w akwarium w Lublinie w roku 1965. W naturze spotkana w roku 2001w rzece Rórzyca (to nie błąd w pisowni). Więcej na stronie meduza słodkowodna Craspedacusta sowerbi.
2009.01.12 Drętwa (Torpedinidae) - rodzina morskich ryb chrzęstnoszkieletowych. Występuje bardzo powszechnie. Po bokach głowy posiadają narządy wytwarzające prąd elektryczny o napięciu sięgającym u największych osobników powyżej 200 V. Z tego względu są zaliczane do niebezpiecznych zwierząt morskich. Efekt pracy na stronie ryby drętwowate.
2009.01.12 Ostroszowate (Trachinidae) - ciało silnie wydłużone, duża głowa z otworem gębowym skośnie skierowanym ku górze. Ryby zaliczane do niebezpiecznych zwierząt morskich, ze względu na posiadane kolce jadowe. Zobacz stronę ryby ostroszowate.